Fiziksel ve Kimyasal Kontroller

Fabrika sahamıza gelen kütük demirlerin kesit, yüzey, boy ve doğruluktan sapma kontrolleri kalite kontrol ekibimiz tarafından yapılır. Fiziksel kontroller tamamlanıp üretime uygun raporu verildikten sonra döküm numaralarına göre numuneler alınır.

Alınan bu numuneler yüzeyleri zımparalanıp hatasız sonuç verecek hale geldikten sonra, spektrometre cihazımızda kimyasal testleri yapılıp ve arşivlenir.

Hem fiziksel hem de kimyasal standartları karşıladığından emin olduğumuz kütük demirler üretime uygun raporu verildikten sonra hammadde stok sahamızdaki yerlerini alır.


Üretim

Üretime uygun raporu verilen kütük demirler döküm numalarına göre ocağa sürülür. Üretim sırasında kalite kontrol ekibimiz mamülün ölçülerini, boyunu ve ağırlığını üretime paralel bir şekilde kontrol eder ve gerekli olan numuneleri alırlar. Kimyasal ve mekanik testler için gerekli olan numunelerin haricinde birer adet de üretimden şahit numune alınır ve arşivlenir.

Doğrultma ve paketleme işlemleri yapılırken standartları karşılamayan mamüller ayrılır. Kalibrasyonları periyodik olarak yapilan test cihazlarımızla testler standartlara uygun şartlar altında kalite kontrol ekibimiz tarafından yapılır.

Elde edilen deney sonuçları, standartları karşılayıp karşılamadığı kontrol edildikten sonra sevkiyata uygundur raporu verilir ve sonuçlar arşivlenir.


Testler

Siparişlerin her bir ebadı ve döküm numalarından alınan numuneler yapılacak olan mekanik ve kimyasal testler için kalite kontrol ekibimiz tarafından hazırlanır. Mekanik test cihazımızla numunelerin akma, çekme ve uzama değerleri uygun test hızı ve sıcaklığında elde edilir.

Spektrometre cihazımızla numunelerin kimyasal değerleri (Azot dahil) sabit sıcaklıkta tutulan test laboratuvarımızda elde edilir. Darbe test cihazımızla numunelerin kırılmasında harcanan enerji elde edilir.